Ile kosztuje transparentność?

Testnet Pride
5 min readJun 30, 2023

--

Jest to drugi artykuł z serii, która bada ewolucję i wartość prywatności w dzisiejszym cyfrowym świecie oraz możliwość wyrównania szans dla wszystkich dzięki technologii zerowej wiedzy. Sprawdź pierwszy post: Jak Zero Wiedzy przywraca równowagę w Internecie.

‍ Technologia blockchain była od samego początku zaprojektowana tak, aby była domyślnie przejrzysta. Architektura ta stanowi ostry kontrast w stosunku do dzisiejszej sieci Web 2.0, zdefiniowanej przez zamknięte ekosystemy należące do korporacji, które czerpią zyski z asymetrii informacji. Asymetria ta istnieje, ponieważ firmy te działają jako strażnicy, zbierając od użytkowników więcej danych, niż zdają sobie z tego sprawę, i zarabiając na tych danych na ich koszt.

Publiczne łańcuchy bloków stworzyły otwartą alternatywę dla tego systemu. Sieci takie jak Bitcoin i Ethereum są domyślnie przejrzyste, a wszyscy użytkownicy mają równy dostęp do danych w sieci. Wydawać by się mogło, że publiczne blockchainy eliminują unikalną asymetrię informacji, która wspiera obecne monopole Web 2.0. W rzeczywistości jednak sieci, które domyślnie ustanawiają przejrzystość, tworzą własny rodzaj asymetrii informacji, która kosztuje uczestników sieci i wymaga trwałego rozwiązania.

Asymetria w sieciach publicz

stnikami sieci, czy też nie. Fakt, że sieci te są otwarte, uniemożliwia pojedynczemu podmiotowi zmonopolizowanie danych użytkowników, tak jak robią to dziś monopole Web 2.0. Jednak w pełni przejrzysty system otwiera drzwi do wykorzystania przez potencjalnie znacznie większą liczbę podmiotów.

Każdy, kto przesyła transakcję w łańcuchu, ujawnia swoją rękę wszystkim innym w systemie. Pozwala to nieznajomym poznać więcej szczegółów na temat naszych osobistych i komercyjnych działań, niż moglibyśmy być skłonni udostępnić. Co gorsza, stwarza to innym uczestnikom sieci możliwość czerpania korzyści z informacji, które ujawniamy w naszych transakcjach. To nie jest teoretyczne; dziś kosztuje to użytkowników pieniądze.

Rozważmy powszechny przypadek użycia DeFi: handel. Krytycy scentralizowanych domów maklerskich (takich jak Robinhood) twierdzą, że podmioty te sprzedają przepływ zleceń funduszom hedgingowym, które mogą następnie “wyprzedzać” transakcje składane przez użytkowników. Ale w Ethereum każdy może zobaczyć przepływ zleceń (samodzielnie uruchamiając węzeł lub korzystając z usługi). Więc nawet jeśli system nie jest celowo “sfałszowany”, oportunistycznym osobom (lub botom) łatwo jest wykorzystać publicznie dostępne dane na otwartym blockchainie. Jest to podstawowa idea opisanego tutaj problemu “ciemnego lasu”.

Konkretnym przykładem jest front-running. Front-running opisuje scenariusz, w którym boty skanują oczekujące transakcje na Ethereum w poszukiwaniu możliwości arbitrażu. Na przykład bot może rozpoznać okazję do zysku, kupując lub sprzedając tuż przed dużą transakcją na zdecentralizowanej giełdzie. Oferując nieco wyższą cenę gazu, boty te zachęcają górników do realizacji transakcji przed już oczekującą transakcją DEX. Skutkuje to transferem zysku do bota frontrunningowego kosztem początkowego tradera.

Górnicy mogą również działać z wyprzedzeniem, w scenariuszu znanym jako Miner Extractable Value (MEV). MEV odnosi się do kwoty zysku, jaką górnicy ekosystemu mogą wydobyć z sieci poprzez zmianę kolejności mempool w celu wykonania korzystnych dla siebie transakcji. Na przykład, górnicy mogą rozpoznać, że oczekujące transakcje w mempool obejmują znaczną liczbę transakcji między parą tokenów na DEX. Dzięki tej wiedzy górnicy mogą optymalnie umieszczać swoje transakcje. Ponieważ górnicy są odpowiedzialni za zamawianie transakcji, mogą zapewnić, że ich transakcje mają miejsce w najbardziej opłacalnym czasie.

Krótko mówiąc, każdy, kto korzysta z publicznej sieci blockchain, jest narażony na działania oportunistycznych podmiotów w systemie. Zdecentralizowane sieci są znacznie bardziej sprawiedliwe niż te dostępne za pośrednictwem scentralizowanych alternatyw. Przytoczone powyżej przykłady front-runningu i MEV ilustrują jednak, w jaki sposób asymetria informacji nadal nakłada koszty na użytkowników w systemach zdecentralizowanych. Dzięki sieci publicznej mogliśmy usunąć scentralizowanych strażników. Ale teraz znajdujemy się w “ciemnym lesie”, w obliczu nie jednego, ale potencjalnie wielu potencjalnych przeciwników, którzy mogą wykorzystywać i wykorzystywać nasze dane naszym kosztem.

W kierunku rozwiązania: Domyślna absolutna prywatność

Naiwnym podejściem do rozwiązania tej asymetrii w sieciach publicznych jest ukrycie wszystkiego i uczynienie systemu w pełni prywatnym. Jednak absolutna prywatność eliminuje jedną z najważniejszych korzyści płynących z otwartej sieci: komponowalność. W otwartej sieci zdefiniowanej przez przejrzystość danych, inteligentne kontrakty mogą autonomicznie wchodzić w interakcje z dowolnymi informacjami w łańcuchu i uzyskiwać do nich dostęp. Ekosystem DeFi, DAO i inne komponowalne kontrakty opierają się na przejrzystym dostępie do danych. Sieci, które domyślnie ustanawiają absolutną prywatność, zapewniają, że żadne dane nie mogą zostać wykorzystane, ale także uniemożliwiają tworzenie niezwykle potężnych zdecentralizowanych aplikacji, które definiują, dlaczego kryptowaluty są rewolucyjne.

Co więcej, prywatność nie jest binarna. Istnieje w pewnym spektrum i ma większe lub mniejsze znaczenie dla różnych osób i/lub instytucji w zależności od kontekstu. Weźmy na przykład Venmo. Możesz chcieć pokazać, ile pieniędzy przekazałeś na konkretną organizację charytatywną w zeszłym roku. Prawdopodobnie nie masz też nic przeciwko temu, by szczegóły płatności dokonanej na rzecz znajomego były dla niego widoczne. Ale najprawdopodobniej wolałbyś nie ujawniać wszystkim kwoty swojej wypłaty.

Podobne decyzje powinny być dostępne dla osób dokonujących transakcji w sieciach blockchain. Każda osoba powinna mieć możliwość przełączania każdej transakcji, aby dostosować to, co chce udostępnić, a co ukryć. Dzisiejszy ekosystem blockchain nie umożliwia takiego wyboru. Przejrzystość jest domyślna, a użytkownicy nie mogą z niej zrezygnować, nie mówiąc już o wyborze stopnia prywatności. Jednak absolutna prywatność domyślnie ogranicza możliwości zdecentralizowanej sieci. Rozwiązanie istnieje pośrodku; sieć, która domyślnie ustanawia prywatność opt-out, w której transakcje są automatycznie w pełni prywatne, ale pozwala użytkownikom selektywnie decydować, co upublicznić, aby zapewnić, że nadal możemy zbudować potężny i wydajny zdecentralizowany system na szczycie protokołu.

Aleo: Domyślna rezygnacja z prywatności

Kiedy istnieje asymetria informacji, kosztuje ona użytkowników. Podczas gdy publiczne blockchainy, takie jak Bitcoin czy Ethereum, usuwają scentralizowanych poszukiwaczy zysków, nie rozwiązują one zasadniczo problemu asymetrii informacji. Całkowita prywatność osłabia jednak zabójczą cechę tych powstających sieci, uniemożliwiając kompozycję kontraktów, która umożliwia DeFi, DAO i inne inteligentne kontrakty.

Zwycięskim rozwiązaniem jest zdecentralizowana sieć zdefiniowana przez opt-out privacy, która osiąga to, co najlepsze z obu światów. Daje ona użytkownikom swobodę dzielenia się dowolnymi informacjami z kimkolwiek chcą. Jeśli żadna ze stron nie może wykorzystać asymetrii informacji lub dostępu, to żadna ze stron nie może podejmować własnych i nieuczciwych decyzji. Ponadto oddaje kontrolę z powrotem w ręce użytkowników, którzy sami mogą decydować, jak dużo lub jak mało chcą udostępniać o sobie lub wchodzić w interakcje z innymi.

Dlatego właśnie założyliśmy Aleo — aby rozwiązać paradoks asymetrii w sieciach publicznych poprzez przyspieszenie przyjęcia wiedzy zerowej do ekosystemu blockchain. Specjalne rozwiązanie Aleo o zerowej wiedzy, Zexe, obsługuje pełną programowalność i prywatność. Co równie ważne, Aleo zapewnia prywatność typu opt-out, zapewniając, że ostateczna kontrola leży po stronie użytkownika, który może wybrać, jakie informacje chce upublicznić. Aleo umożliwia uczestnikom sieci interakcję w sieci publicznej z zachowaniem pełnej prywatności bez poświęcania jakiegokolwiek stopnia wydajności lub mocy, które umożliwiają zdecentralizowane sieci.‍

Odwiedź Aleo i dowiedz się, jak kryptografia zerowej wiedzy przyspiesza sprawiedliwe przyjęcie technologii blockchain.

Linki

Strona internetowa: https://www.aleo.org/
Twitter: https://twitter.com/AleoHQ
GitHub: https://github.com/AleoHQ
Discord: https://discord.gg/aleohq

--

--

No responses yet